Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.

Kvalitní řez stávajících ovocných stromů i správné zakoupení / výsadba / zatvarování nových je alfa omega celé rekultivace. Má své specifické požadavky na načasování í provedení a to podle druhů i odrůd ovocných či okrasných dřevin. Jinak se řeže jabloň, třešeň, švestka a hrušeň, nemluvě o rozdílech mezi odrůdami a podnožemi. 

Řez rozeznáváme VÝCHOVNÝ, UDRŽOVACÍ, ZDRAVOTNÍ a ZMLAZOVACÍ. zatímco první dva patří k běžné každoroční "údržbě", ke zmlazovacímu řezu přistupujeme po dlouhé době a spíše výjimečně. Výchovný řez provádíme u mladých stromků.

Speciální kategorie je řez ZÁCHRANNÝ, kdy se snažíme prodloužit život přestárlému, zanedbanému, nemocnému stromu. Provádíme ho ve chvíli, kdy potřebujeme získat mezičas k vysazení a zapěstování náhrady, nebo se nechceme z nějakého dalšího důvodu stromu vzdát. Např. třešně a jabloně na starých podnožích jsou schopné růst a plodit ještě dlouhá léta s výrazným poškozením.  Vždy se jedná trochu o sázku do loterie, ale většinou to vyjde - všechno chce žít, když to alespoň trochu jde. S ohledem na postupné mizení klasické zimy s mrazy pod -10°C a sněhovou pokrývkou alespoň na měsíc; a tropickým létem a suchem začínajícím často už koncem května se výrazně mění doba vhodná pro provedení řezu dřevin - časným nástupem jara (teploty okolo 20°C v březnu) se zkracuje vhodný čas pro provedení udržovacího, výchovného a zmlazovacího řezu, všeobecně řezu na živém dřevě. Proto je třeba vše dopředu naplánovat a hlavně - PROVÉST VČAS a VE VHODNOU DOBU.  

      Takže vzpomenout si v plném květu - a hele, ono je tu jaro - je POZDĚ.  Dříve začínaly ovocné stromy (třešeń) kvést cca 15-30/4; v posledních letech to bývá o 14-20 dní dříve.