Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.

Nejprve si ujasníme CO a KDE a musíme obstarat sadbu, což nemusí být jednoduché, ani levné. VŽDY JE TŘEBA MÍT NA ZŘETELI NÁSLEDUJÍCÍ:

      Klimatické změny posledních let  ( vymizení klasické zimy v rovinách: s mrazy pod -10°C a sněhovou pokrývkou alespoň na měsíc, když ne na 3-4); a tropickým létem a začínajícím často už koncem května a všeobecným snížením úhrnu srážek a jejich přechodem k nárazovým přívalům - pokud vůbec ) se výrazně změnila doba vhodná pro provedení výsadeb.  Opozdilci již nemohou (bez častého dozoru a ošetření závlahou) použít duben a květen, o létu nemluvě. Limitujícím faktorem se stala VODA.  

      Od roku 2018 trvá dle ČHMÚ stav PŮDNÍHO SUCHA, což v zásadě znamená, že (kromě pod/horských oblastí) pokud se díky nečetným dešťům nasytí alespoň povrchová vrstva do 30-50cm hloubky, tak HLADINA SPODNÍ  VODY je dlouhodobě v průměru 2,5 (ale leckde i 4,5) metrů pod normálem. Vysychání studní, pramenů, potoků a snížení hladiny řek a rybníků jsou méně viditelným důsledkem; kostry oschlých stromů zejména podél cest a rezaté lesy sežrané kůrovcem pak tím do očí bijícím (zejména od 4/2019).

      Proto výsadby musí být provedeny VČAS a VE VHODNOU DOBU a je třeba zvýšené péče několik let po vysazení (pravidelné zavlažování, pokud tak nečiní shůry příroda), než bývalo nutné kdysi - ztráty na investici v případě zaschnutí bývají citelné.. 

     Další problém bývá pořízení žádané sadby na správných podnožích - zejména ovocné stromy na vysokokmenech - je jich nedostatek a leckde je nutné složit zálohu a čekat několik let, než je sadař připraví. Situace se v posledních letech zlepšuje, ale  i zde je třeba myslet a jednat dopředu.