Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.
HRNECKY.CZhttps://www.hrnecky.czKeramika do kuchyně i do zahrady. Kvašáky, hrnečky, sošky vodníků. Majolika. Keramické kurzy.

VÝSADBY stromů jsou během na dlouhou trať a hned na začátku čeká několik zásadních úskalí:

  • volba vhodných druhů kultivarů s ohledem na přírod.podmínky, podnebí lokality
  • vysazení ve správný čas
  • vysazení na správném místě (s ohledem na nejbližší okolí)
  • časový faktor (např. ořešák doroste po 30ti letech v mohutný strom)
  • ošetření první roky po výsadbě (např. závlaha; zastřižení a tvarování koruny)

Je třeba uvažovat delší dobu dopředu ve chvíli, kdy chcete např. ovoc.stromy na podnožích polo - či vysokokmenů.  Zatímco čtvrtkmeny jsou v běžné nabídce,  stromky starého typu se shání podstatně hůř a máte-li specifické přání ( např. jablko Malináč na vysokokmen.podnoži ), pak - Ovocné stromy na vysokokmenech - je jich nedostatek a leckde je nutné složit zálohu a čekat 3-5 let, než je šikovný sadař připraví. Situace se v posledních letech zlepšuje, ale je třeba myslet a jednat dopředu. 

OKRASNÉ + EXOTICKÉ DŘEVINY A KEŘE jsou kapitola sama o sobě..

     Nejprve si tedy ujasníme CO a KDE - a musíme obstarat VČAS příslušnou sadbu, což nemusí být jednoduché, ani levné - a může to trvat. 

 VŽDY JE TŘEBA MÍT NA ZŘETELI NÁSLEDUJÍCÍ:

      Od roku 2018 trvá dle ČHMÚ stav PŮDNÍHO SUCHA, což v zásadě znamená, že (kromě pod/horských oblastí) pokud se díky nečetným dešťům nasytí alespoň povrchová vrstva do 30-50cm hloubky, tak HLADINA SPODNÍ  VODY je dlouhodobě v průměru 2,5 (ale leckde i 4,5) metrů pod normálem. Vysychání studní, pramenů, potoků a snížení hladiny řek a rybníků jsou méně viditelným důsledkem; kostry oschlých stromů zejména podél cest a rezaté lesy sežrané kůrovcem pak tím do očí bijícím (zejména od 4/2019).

      Proto výsadby musí být provedeny VČAS a VE VHODNOU DOBU a je třeba ZVÝŠENÉ PÉČE PO NĚKOLIK LET OD VYSAZENÍ (pravidelné zavlažování, pokud tak nečiní shůry příroda), MNOHEM VÍCE, než bývalo nutné kdysi - ztráty na investici v případě zaschnutí bývají citelné..  P7146262